Prestaňme už tlačiť ľuďom názor, že všetci veľkí sú zlí

ČLÁNOK

Skupina SANAGRO sa hlási a plne stotožňuje s článkom Emila Macha, predsedu SPPK, pod názvom Žltý Armagedon uverejnený dňa 13.05.2020 na stránke sppk.sk. Obdobne vnímame problematiku davovej psychózy, kedy sú ľudia zavádzaní dezinformáciami a interpretovanými polopravdami ľudí, ktorí po väčšine nemajú s poľnohospodárskou výrobou, či už v malom alebo veľkom, žiadnu skúsenosť.

Naša spoločnosť, tak isto ako 99 % ďalších poľnohospodárov, dbá na trvalú udržateľnosť a obmenu osevných plánov. Ak mám byť konkrétnejší, za posledných päť rokov sa osevy repkou olejnou hýbu v priemere v rozmedzí 9 – 12 % podľa obmeny osevných postupov.

„Už aj my máme toho dosť“ parafrázoval by som výrok jedného z malých poľnohospodárov. Prestal by som už konečne nezmyselne tlačiť ľudom názor, že všetci veľkí sú zlí, agrobaróni či finančné skupiny.

Začnime zdravým sedliackym rozumom posudzovať spoločnosti podľa produkcie, výkonnosti, dodržiavaním udržateľnosti, pohľadom na nich ako na stabilného partnera v regióne, partnera samospráv, ZMOS-u, ako platiteľa dane z nehnuteľnosti za pozemky a tak ďalej. Vnímam to dnes v niektorých prípadoch aj zo strany štátu ako diskrimináciu a trest za to, že chcete byť úspešní. Dodnes som nepochopil, kto z múdrych rozhodol, že kompenzácie za sucho sa nemajú týkať veľkých podnikov. Má niekto pocit, že nám uschne úroda inak ako malému podniku? Myslím si, že nie. Nariadenie Bruselu to rozhodnutie nebolo.

Takže nakoniec by som to zhrnul: aj my sme pyšní na to, že sme vybudovali spoločnosť SANAGRO, ktorá hospodári na 18 000 hektároch pôdy v rôznych regiónoch, zamestnávame približne 300 ľudí, chováme asi 6 000 kusov hovädzieho dobytka, produkujeme 1,5 milióna litrov mlieka mesačne, zaoberáme sa špeciálnou výrobou, eko-výrobou, prevádzkujeme malú mliekareň s vlastnou produkciou mliečnych výrobkov, finalizujeme predaj mäsa, vajec a prevádzkujeme vlastnú predajňu, aby sme širokej verejnosti sprostredkovali naše výrobky priamo z fariem. Náš dobytok nepotrebuje diplomatický pas, narodil sa, bol chovaný, porazený a spracovaný na Slovensku.

Najčítanejšie

ČLÁNOK
Farmári chcú unikátnym spôsobom meniť myslenie ľudí
TLAČOVÁ SPRÁVA
Slováci rozbehli unikátnu iniciatívu. Na pomoc farmárom
ČLÁNOK
Slováci dokážu produkovať nadštandardné potraviny

Partneri, ktorí pomáhajú

Ďakujeme všetkým našim partnerom za pomoc a podporu.
Budeme veľmi radi, keď sa pridáte aj vy.

Sanagro
Ako jeden z top zamestnávateľov v agrosektore si uvedomujeme vážnosť situácie a potenciálne ohrozenie našich kolegov aj samotnej výroby. Je nevyhnutné, aby sa problémom intenzívne zaoberali kompetentné orgány aj široká verejnosť.
Ing. Tomáš Kohút, MBA
Generálny riaditeľ SANAGRO, a. s.
Corteva
Naša spoločnosť sa venuje ochrane plodín. Úrodu však teraz ohrozujú nielen škodcovia, ale aj aktuálna situácia, preto sme sa i my pridali k tejto prospešnej iniciatíve.

Juraj Lipták
Key Account Manager CP/SR, Marketing & Sales
Freshbox
Naša firma si zakladá na spolupráci so slovenskými farmármi, ktorých výrobky distribuujeme svojim zákazníkom. Uvedomujeme si, že sú pre nás všetkých nenahraditeľní, preto sme sa aj my rozhodli podporiť projekt Naši farmári.
Lucia Kubincová
Obchodná riaditeľka